Robotika ir dirbtinis intelektas (DI) medicinoje

Robotika yra viena iš technologijų, kurios yra vis plačiau naudojamos medicinoje. Šiame straipsnyje pateikiama keletą pavyzdžių, kaip robotika ir dirbtinis intelektas (DI) gali būti ir yra naudojami medicinoje:

  1. Chirurgija. Robotizuotos chirurginės sistemos, tokios kaip „da Vinci”, leidžia atlikti labai tikslias operacijas. Šie robotai naudojami daugelyje sričių, įskaitant kardiochirurgiją, urologiją ir ginekologiją. Robotų naudojimas chirurgijoje gali sumažinti komplikacijų riziką, sutrumpinti atsigavimo laiką ir sumažinti operacijos metu atsirandančius sužeidimus.
  2. Diagnostika. Dirbtinis intelektas gali būti naudojamas medicinos vaizdų analizei, tokioms kaip radiografijos, kompiuterinės tomografijos (KT) ar magnetinio rezonanso vaizdavimo (MRT) atvaizdai. DI programos gali atpažinti nuotraukose sutrikimus, kurie gali būti sunkiai pastebimi žmogaus akiai, tokiu būdu padidinant diagnozės tikslumą ir greitį.
  3. Pacientų priežiūra. Robotai taip pat gali būti naudojami pacientų priežiūroje, ypač sergančiųjų demencija. Šie robotai gali priminti pacientams vartoti vaistus, padėti jiems susidoroti su kasdienėmis užduotimis ir netgi bendrauti su jais, siekiant palengvinti vienatvę.
  4. Reabilitacija. Yra robotų, kurie yra specialiai sukurti padėti žmonėms, reabilituojantis po sunkių sužalojimų ar smegenų insulto. Jie gali padėti pacientams atkurti judesio funkcijas, palaikyti fizinę veiklą ir pagerinti gyvenimo kokybę.
  5. Laboratorijos tyrimai. Automatizuoti robotai gali atlikti laboratorinius tyrimus, tokius kaip kraujo tyrimai ar COVID-19 testai, greičiau ir tiksliau nei žmonės.
  6. Personalizuota medicina. DI gali būti naudojamas personalizuotos medicinos srityje, kur jis analizuoja pacientų genetinę informaciją ir kitus duomenis, siekiant sukurti individualius gydymo planus.

Tai tik keletas pavyzdžių, kaip robotika ir dirbtinis intelektas gali būti naudojami medicinos srityje. Šių technologijų potencialas yra milžiniškas, ir tikėtina, kad jų naudojimas medicinoje ateityje dar labiau išaugs.